Szukaj na tym blogu

piątek, 4 grudnia 2015

Poznaj świat z Baśni tysiąca i jednej nocy.Kolorowy,pełen zapachów,magiczny,ale także niesprawiedliwy.Przede wszystkim wobec kobiet.


Jaki naprawdę jest świat arabski? 

Jacy są Arabowie? Jak odnoszą się do kobiet? Jak arabskie kobiety odnoszą się do mężczyzn? Czym jest arabska kultura i obyczajowość? Na te i wiele innych pytań odpowiada Emire Khidayer. 
Autorka, żyjąca na styku dwóch kultur i obyczajowości, z pasją, a jednocześnie niezwykłą łatwością dokonuje swoistego przekładu sposobu myślenia i działania mieszkańców Bliskiego Wschodu na kategorie charakteryzujące europejskie spojrzenie na świat. Opowiada o pięknie kultury arabskiej, która jest bardzo odległa od panujących w Europie stereotypów, a – wbrew pozorom – bardzo bliska nam samym, pod warunkiem, że włożymy odrobinę wysiłku, by naprawdę ją zrozumieć.


Świat i kultura Arabska są pełne przekłamań i cały czas opiera się na stereotypach. Świat arabski, a w szczególności postrzeganie go przez inne kultury jest dla mnie ciągłą zagadką. Często nie możemy znaleźć "złotego środka": bezkrytycznie zachwycamy się pięknym Orientem pełnym tajemnicy, bądź też krytykujemy go za przewodnika mając strach, uprzedzenia bądź po prostu niewiedzę. 
Autorka książkę rozpoczyna od przybliżenia Czytelnikowi podstawowych faktów - geograficznych, geopolitycznych czy też religijnych; wspomina również o dialektach arabskiego świata. Z początku ciężko było mi przebrnąć przez suche fakty, jednak czytanie kolejnych kartek książki było już czystą, nieskrywaną przyjemnością. Emire płynnie wprowadza nas w problemy dnia codziennego; nie ucieka jednak od tematów bardzo trudnych, takich jak terroryzm, uzależnienia, ksenofobia czy seksualność. Nie pomija historii, które opisują dyskryminację kobiet, co więcej - potępia je. 

Spodobał mi się fakt, że autorka mimo swojego w połowie arabskiego pochodzenia, zachowała obiektywizm, bądź też nawet spojrzenie przeciętnego Europejczyka. Nie pomija historii, w których roi się od przemocy i niesprawiedliwości, szczególnie w stosunku do kobiet, a nawet wykazuje pewne oburzenie w stosunku do takich zachowań. 

Cudowna książka jak dla mnie,uwielbiam poznawać inne kultury i upodobania innych ludzi.
Świat arabski nie jest łatwy przeważnie dla kobiet,te kobiety nie mają odpowiedniego wykształcenia i dużego startu w życie.Dla mnie jest bardzo wartościową książką gdyż,pozwoliła mi poznać inną kulturę.Przyjemnie się czytało :)Ale co dobre szybko się kończy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kryminalnie .....

Dwudziestotrzyletnia Elaine Dawson otrzymuje od koleżanki Rosanny zaproszenie na ślub. Kupuje bilet lotniczy do Gibraltaru, jednak w dzień...