Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 6 marca 2017

Kolejna powieść za mną!!

„Arabska krew” to już trzecia powieść autorstwa Tany'i Valko. W dość grubym tomie pisarka opisuje dalsze losy Doroty i jej rodziny – postaci znanych czytelnikom z książek „Arabska żona” i „Arabska córka”.

Dorota ma już ponad 40 lat. Jej małżeństwo z przystojnym Libijczykiem, ojcem Marysi i Darii, mężczyzną, dla którego straciła głowę jako nastolatka, rozpadło się. Nie obyło się bez przemocy, dramatu i bólu. Na szczęście koszmary i drastyczne chwile są już przeszłością. To co złe, a związane z pierwszym mężem piękna Polka o blond włosach ma już za sobą. Teraz jest spełniona i szczęśliwa u boku Polaka, cieszy się z uroków małżeństwa i macierzyństwa – wychowuje małego synka. Szczęśliwa rodzina mieszka w Arabii Saudyjskiej. Niezwykle radosną nowiną dla Doroty jest odnalezienie jej pierworodnej córki Marysi, z którą straciła kontakt wiele lat temu. Obecnie jest ona zamężną kobietą, która woli używać arabskiego odpowiednika swego imienia - Miriam. Po matce odziedziczyła delikatne rysy i blond włosy. Wydaje się być szczęśliwa u boku przystojnego Hamida, który nosi znane na całym świecie nazwisko Bin Laden i jest dalekim krewnym terrorysty Osamy. Parze do pełni szczęścia brakuje jedynie dziecka.Historia miłosna w czasach współczesnej wojny. Autorka opisuje dalsze niezwykłe losy matki i jej córki. Przedstawia szarpane rewolucją kraje arabskie oczami Europejki, która próbuje zaaklimatyzować się w muzułmańskich realiach.

Książka ukazuje okropieństwa wojny, pasje i uczucia, a przede wszystkim podłoże psychiczne ludzkich czynów w ekstremalnych sytuacjach. Obnaża okrucieństwo i bezwzględność tyrana wobec cierpienia zwykłych ludzi. Czy Dorota i Marysia po odnalezieniu się po latach w Arabii Saudyjskiej będą już zawsze razem? Czy ich związki są udane i czują się w nich spełnione? Jak zmieni się ich świat? Jak będzie wyglądała Libia po rewolucji? Czy o taki kraj walczyli powstańcy?
Kontynuacja powieści „Arabska żona” i „Arabska córka” i to zdecydowanie bardzo dobra książka. To dalsze losy Doroty i Marysi, znanych z poprzednich części bohaterek i o tym, co się dzieje w Arabii Saudyjskiej i Libii. W powieście dużo jest zdarzeń związanych z wojną, a za takimi książkami nie przepadam, jednak książkę bardzo dobrze się czytało. Godna polecenia, a tym, co nie czytali poprzednich części, polecam sięgnąć również po „Arabską żonę” i „Arabską córkę” - warto :) I z tego co się orientowałam wcześniej to kolejna część to „Arabska księżniczka”, ale chwilowo muszę sobie zrobić przerwę, jeśli chodzi o tematy arabskie…
Książka warta polecenia dla tych osób, które ciekawi życie muzułmanów oraz ich kraj i tradycje.


Powiem szczerze że,ta część strasznie mi się ciągła!
Dzisiaj w końcu dobrnęłam do końca,co mnie bardzo zaskoczyło że,to już!!
Jednak to prawda że,czytając grubą powieść nie liczysz czasu,dzisiaj aż się zdziwiłam jak przeczytałam ostatnią stronę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kryminalnie .....

Dwudziestotrzyletnia Elaine Dawson otrzymuje od koleżanki Rosanny zaproszenie na ślub. Kupuje bilet lotniczy do Gibraltaru, jednak w dzień...