Szukaj na tym blogu

wtorek, 28 czerwca 2016

Poznajemy Świat-Afryka

Cześć!!
Postanowiłam dzisiaj napisać ciekawostki o innych krajach i ich kulturze ,kiedyś były Chiny dziś napiszę,co nie co o Afryce.AFRYKA:

- jest drugim pod względem wielkości kontynentem na ziemi

- stanowi 20,3 % powierzchni naszego globu

- zamieszkuje ją 950 mln ludzi, co stanowi 14% populacji

- blisko połowa ludności Afryki nie osiągnęła jeszcze 15 roku życia

- uważana jest za kolebkę ludzkości

- jest jednym z głównych producentów kakao, manioku, bananów, kawy i herbaty

- mówi ponad 1000 języków

- zamieszkują w niej: największe zwierzę lądowe – słoń, najszybsze zwierzę – gepard i największy ptak – struś

- w XIX wieku prawie cała została skolonializowana przez Europejczyków

- do końca lat 60-tych większość krajów tego kontynentu uzyskała niepodległość- od Europy oddzielona jest Morzem Śródziemnym (najmniejsza odległość w Cieśninie Gibraltarskiej wynosi tylko 14 km)

- posiada temperatury pomiędzy nieco poniżej 0 do powyżej +50 stopni Celsjusza

- jest kontynentem położonym najbardziej oryginalnie, gdyż przechodzi przez nią równik,  oba zwrotniki i południk 0

- jest najbiedniejszym kontynentem na kuli ziemskiej, największa część ludności cierpi tu niedożywienie a nawet głód

Jak żyją dzieci w Afryce!!
W czasie kiedy dzieci z naszej części świata są dobrze nakarmione, chodzą w bardzo drogich ubraniach, mieszkają w pięknych domach, mogą chodzić do szkoły, a ich jedynym obowiązkiem jest zbieranie dobrych stopni w szkole. Dzieci z Afryki mieszkają w rozpadających się domach z gliny, blachy a czasami nawet tektury, lub co gorsza na ulicach, w okropnych slamsach bądź obozach dla uchodźców.
W większości krajów Afryki dzieci bardzo często chodzą niedożywione nie zadbane i chore.
Wiele z nich umiera bardzo wcześnie. W tych regionach muszą one walczyć o przetrwanie.
Jednym z podstawowych problemów kontynentu Afrykańskiego jest głód. Dotyka on Przede wszystkim dzieci. W wielu Afrykańskich regionach brakuje także wody, bądź dostęp do niej jest bardzo trudny. Ponieważ woda jest podstawowym warunkiem życia, jej brak jest przyczyną prawie 80% chorób. Dostarczaniem wody do domu zajmują się kobiety i dzieci. Są kraje gdzie aby zdobyć dzban wody, trzeba przemierzyć wiele kilometrów. 
Ogromnym problemem Afrykańskich krajów jest brak służby zdrowia. Co roku umiera tam 12 milionów dzieci w wieku poniżej 5 roku życia, z tego prawie 9 milionów na zapalenie płuc, biegunką lub odrę. Wszystkim tym chorobom można zapobiec w bardzo łatwy sposób.
Aby zapobiec zapaleniu płuc należy podać dziecku szczepionkę uodparniającą która kosztuje tylko 3 zł.
Dawka witaminy A, która niezbędna jest do rozwoju i wzrostu organizmu kosztuje 0,80gr, natomiast dawka soli która leczy biegunkę kosztuje 0,40gr. Jednak największym problemem są tam zakażenia wirusem HIV.
W biednych krajach Afryki brakuje leków, lub ludzi na nie nie stać bo są za drogie.
Afryce jeden lekarz przypada na kilka czasami na kilkanaście tysięcy mieszkańców,
np. w Kenii na 20.000 czy w Burkina Faso na 250.000. W przeciągu kilku ostatnich lat głównie z powodu wojen i epidemii wirusa HIV znacznie przybyło sierot. W Ruandzie 58% dzieci straciło jedno z rodziców, a 39% oboje. Zatem konieczne jest postanowienie coraz większej ilości sierocińców i schronisk. Obecnie kościół prowadzi 455 takich ośrodków.
Wielkim problemem w Afryce jest szkolnictwo, tak naprawdę jego brak.
Bardzo duża liczba dzieci nie jest objęta opieką lekarską, nie można się temu dziwić skoro w
W krajach leżących na południu od Sachary tylko 74% dzieci Afrykańskich rozpoczyna naukę w szkole podstawowej, a tylko połowa z nich ją ukańcza. Natomiast aż 26% dzieci w ogóle nie rozpoczyna nauki w szkole. Analfabetyzm dorównuje biedocie.
w wielu krajach dzieci nie mają warunków lub czasu na naukę, ponieważ muszą ciężko pracować. W całej Afryce do pracy wykorzystywanych jest ok.40% dzieci w wieku od 5 do 14 lat.
Jak widzimy problem dzieci zamieszkujących Afrykę jest ogromny. Warto wspomóc te biedne dzieci, aby dowiedzieć się jak to zrobić, wystarczy zgłosić się do organizacji zajmującej się pomocą dzieciom mieszkającym w Afryce. Dajmy tym dzieciom szanse na lepsze jutro, dla nich każda pomoc jest bardzo ważna.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kryminalnie .....

Dwudziestotrzyletnia Elaine Dawson otrzymuje od koleżanki Rosanny zaproszenie na ślub. Kupuje bilet lotniczy do Gibraltaru, jednak w dzień...