Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 8 sierpnia 2016

Ciekawostki z literatury

Cześć!
Właśnie przeglądam strony poświęcone książką i literaturze i trochę,ciekawych rzeczy
można się dowiedzieć oto co znalazłam.

„Alicję w krainie czarów” znają chyba wszyscy, ale mało kto wie, że ten ponadczasowy utwór został stworzony przez bardzo poważnego matematyka. Wykładowca uniwersytacki Charles Lutwidge Dodgson po napisaniu opowieści, a przed jej opublikowaniem przybrał pseudonim Lewis Carroll.

W jego przypadku ten gest miał bardzo praktyczne powody Dodgson chciał wyraźnie oddzielić matematyczne dzieła naukowe i popularnonaukowe prace o matematyce i grach logicznych, jakie pisał pod prawdziwym nazwiskiem od powiastki stworzonej właściwie przypadkiem na prośbę dzieci, które zachwycone jego spontanicznym opowiadaniem poprosiły by je zapisał.

W tym rozgraniczeniu pracy naukowej od pisarskich zmagań pozytywnych utworami literackimi był tak konsekwentny, że odsyłał listy jakie przychodziły na adres uniwersytetu do Lewisa Carrolla

 Pierwszą książką wydaną w całości po polsku był Raj duszny – średniowieczny modlitewnik przetłumaczony przez Biernata z Lublina.
Uwielbiam czasami poszperać w internecie i znaleźć ciekawostki o książkach i czytaniu .
Dzięki takim cytatom i obrazkom ,jest jeszcze większa chęć sięgnięcia
po książki.
Choć w moim przypadku książki odgrywają dużą role,w moim życiu.
Ja po prostu kocham książki!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kryminalnie .....

Dwudziestotrzyletnia Elaine Dawson otrzymuje od koleżanki Rosanny zaproszenie na ślub. Kupuje bilet lotniczy do Gibraltaru, jednak w dzień...