Szukaj na tym blogu

niedziela, 25 października 2015

Filmowe niedzielne popołudnie
Witajcie w jesienny dzień, dzisiaj w nocy został czas zmieniony z letniego na zimowy.Szybciej teraz będzie ciemniej i będą krótkie dni,za to długie wieczory co mnie bardzo cieszy szybciej zrobię porządki domowe i będę mogła czytać.
A z racji tego że,dzisiejszego dnia chciałam troszkę odpocząć od książki bo mnie oczy bolą postanowiłam obejrzeć jakiś ciekawy film.Szukając odpowiedniego dla mnie filmu znalazłam film ,,Wyznania gejszy":)

"Wyznania gejszy" opowiadają historię młodej Japonki - biedaczki, sprzedanej do domu gejsz. Chiyo przez lata przyjmuje nauki poprzez okrutne traktowanie przez właścicielkę domu i główną gejszę - Hatsumomo. Zostaje w końcu uratowana przez wroga Hatsumomo i tak rozpoczyna się prawdziwa nauka i prawdziwa kariera gejszy - Sayuri. 

Film rozpoczyna się od słów :" To historia która nigdy nie powinna być opowiedziana" .Nie bez przyczyny. Świat gejsz, często mylony z prostytucją, pozornie jest szczęśliwy i kolorowy, lecz w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie to świat wzajemnej rywalizacji, chciwości, dwulicowości, wyrzeczeń, poświęceń i nieopisanego bólu niechcianej egzystencji. 


Rok 1929. 9-letnia Chiyo Sakamoto i jej 15-letnia siostra Satsu zostają sprzedane do Kioto. Dzięki nietuzinkowej urodzie i wspaniałym, błękitno-szarym oczom Chiyo trafia do oki-ya w Gion - dzielnicy rozrywki. Satsu trafia do domu publicznego. Chiyo próbuje szukać siostry i uciec z Gion, ale zostaje na tym przyłapana. W oki-ya dziewczynka poznaje jedną z najsławniejszych gejszy ówczesnych czasów - Hatsumomo. Znajduje też koleżankę - Dynię. Poniżana, pozbawiona uczuć, traci chęć życia. Jednak pewnego dnia, nad potokiem Shirakawa, poznaje Prezesa - Iwamurę Kena, który zmienia jej spojrzenie na świat. Po tym spotkaniu, dziewczyna postanawia zostać gejszą za wszelką cenę, aby kiedyś stać się częścią życia Prezesa. Dzięki pomocy jednej z najsłynniejszych gejsz – Mamehy – mała Chiyo przeobraża się w Sayuri.Sayuri zyskuje starszą siostrę w osobie Mamehy. Pewnego wieczoru wybierają się one na turniej sumo, gdzie Sayuri spotyka Prezesa i poznaje jego współpracownika - Nobu, który nie przepada za gejszami. Młoda gejsza zdobywa jednak jego sympatię. Później poznaje Doktora Kraba oraz Barona, który jest danna Mamehy. W rok po debiucie, mizuage Sayuri zostaje sprzedane za rekordową cenę 15 tysięcy jenów, dzięki czemu dziewczyna spłaca długi wobec oki-ya i zostaje adoptowana przez Mamę - "dyrektorkę" oki-ya i zyskuje nazwisko Nitta Sayuri. Stając się córką oki-ya, Sayuri traci przyjaciółkę z dzieciństwa - Dynię, która, zostając młodszą siostrą Hatsumono, przyjmuje imię Hatsumiyo. Pewnego dnia Hatsumomo, która chce w końcu zniszczyć rywalkę, wchodzi do pokoju Sayuri i odkrywa "skarb" - chusteczkę Prezesa, którą dawna Chiyo przechowuje od spotkania z biznesmenem. Hatsumomo postanawia wydać skret Sayuri Mamie, ale ta młoda gejsza powstrzymuje ją, lecz Hatsumomo wznieca pożar w jej pokoju. W końcu Hatsumomo ucieka z oki-ya.W czasie II wojny światowej, Sayuri ukrywa się w górach. Po zakończeniu wojny, Amerykanie obejmują tymczasowa władzę, a Mameha, Sayuri i Dynia zostają poproszone przez Prezesa o pomoc w zabawianiu amerykańskich żołnierzy. Przed rozpoczęciem zabawy, Sayuri rozmawia z Nobu, który chce zostać danna gejszy, gdyż wzbudziła ona w nim głębokie uczucie. Dziewczyna, wierna swej miłości do Prezesa, postanawia odegrać małe "przedstawienie" dla Nobu. W tym celu, prosi Dynię, aby ta przyprowadziła Nobu do małego pokoju niedaleko stawu, a sama zwabia tam generała amerykańskiego. Dynia przyprowadza jednak Prezesa. Zrozpaczona Sayuri pyta gejszę o kierujące nią pobudki i dowiaduje się, że była to zemsta za utracony jej kosztem tytuł - miano córki oki-ya.

Po tym zdarzeniu, Sayuri umawia się nad mostkiem ze swoim danna. Spodziewa się, że będzie nim Nobu i jest zdziwiona, gdy pojawia się Prezes. Okazuje się, że Nobu dowiedział się o "incydencie" z amerykańskim generałem i zrezygnował z bycia danna Sayuri. Prezes wyjawia jej, że to dzięki niemu Mameha przygarnęła Chiyo i pozwoliła jej stać się gejszą. Mówi jej też o tym, że wie iż Sayuri jest dziewczyną , którą spotkał piętnaście lat wcześniej nad potokiem Shirakawa. Sayuri wyznaje mu swoją miłość. Film kończy się, gdy gejsza z Prezesem spacerują w japońskim ogrodzie.

Jedna z najbardziej rozpowszechnianych i zasłużonych adaptacji filmowych .Produkcja zdobyła 3 Oskary, 2 złote globy ,3 BAFTY oraz 1 Grammy oraz 19 innych nominacji.
Powiem szczerze że,już dawno miałam ochotę zabrać się do obejrzenia tego filmu ale,zawsze odkładałam na później.
Po dzisiejszym obejrzeniu jestem wprost rozanielona tak piękną opowieścią o Gejszach i ich życiu.Cudowny film:)
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Rodzeństwo rozdzielone przez śmierć.

Josie, Meredith i Daniel to trójka rodzeństwa, w której prym wiedzie Daniel - najstarszy, najmądrzejszy. Idealny brat i syn, rodzinna ...