Szukaj na tym blogu

czwartek, 7 kwietnia 2016

Ciekawostki o książkach

Cześć!!
Właśnie szperam po internecie i znalazłam,ciekawostki dotyczące książek.Taka odskocznia od ich czytania zobaczcie co ciekawego znalazłam.
W Chinach i Japonii do dziś wytwarza się prócz zwykłych książek - książki zwoje. Są to zwykle cykle obrazków malowanych ręcznie, którym towarzyszy krótki wypisany pędzelkiem tekst.
W średniowieczu za jedną ręcznie pisaną książkę można było kupić kilka wiosek. Okładki i brzegi takich książek wykańczane były złotem i drogimi kamieniami. 
Najdroższą książką na świecie jest amerykańskie 4-tomowe dzieło o tytule "Ptaki Ameryki". Na aukcji w Nowym Jorku sprzedane za 8 milionów 802 tysiące 500 dolarów.

23 kwietnia od 1996 roku obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Książki i Praw Autorskich. Data ta jest datą symboliczną. 23 kwietnia urodzili się lub odeszli znani pisarze, m.in.: Cervantes, Szekspir, Nabokow, Vallejo. Dzień 23 kwietnia wiąże się również z katalońskim obyczajem. Każdy mieszkaniec Katalonii w dniu św. Jerzego – patrona tego regionu – obdarowywał swoich bliskich książkami i różami.
W bibliotece Oxford długość wszystkich regałów, na których znajdują się książki w bibliotece na Uniwersytecie Oxfordzkim w Anglii liczy 100 km.


 Duma i uprzedzenie nosiła pierwotnie tytuł Pierwsze wrażenia.
 J.R.R. Tolkien napisał na maszynie całą trylogię Władcy Pierścieni używając tylko dwóch palców.
Władimir Nabokow pisał Lolitę w trakcie wycieczki po Stanach, podczas której zbierał motyle. Zamierzał spalić nieukończone jeszcze dzieło, ale powstrzymała go przed tym żona.
 Najczęściej przenoszoną w realia filmu postacią książkową jest Sherlock Holmes.

Sama się dziwie ja jedyna w domu czytam książki nałogowo!!
Od jakiegoś czasu jak widzieliście moja biblioteczka się powiększa,co mnie bardzo cieszy ale,i tak odwiedzam bibliotekę i szukam ciekawych książek.
Czytajcie,bo czytanie to najlepsza rzecz moim zdaniem jaka,jest na świecie.
Gdzie poznacie coś fascynującego co pobudzi waszą wyobraźnię,no oczywiście że,tylko i wyłącznie w książce.

Miłego czytania i pamiętajcie że,czytanie pobudza wyobraźnie i  zabiera nas do innego, lepszego,nieznanego świata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kryminalnie .....

Dwudziestotrzyletnia Elaine Dawson otrzymuje od koleżanki Rosanny zaproszenie na ślub. Kupuje bilet lotniczy do Gibraltaru, jednak w dzień...