Szukaj na tym blogu

niedziela, 1 września 2013

O kobietach muzułmańskich i ich prawach

,,Honor mężczyzny znajduje się między nogami jego kobiety" tak głosi jedno stare arabskie przysłowie.To prawda, że muzułmanie obsesyjnie podchodzą do czystości swoich sióstr, żon, córek, krewnych etc. Wiele Pakistanek mieszkających w Wielkiej Brytanii zostało honorowo zamordowanych tylko dlatego, że np. zbyt poufale przyjaźniły się ze swoim białym sąsiadem lub w dniu ślubu okazało się, że nie są dziewicami.
Islam popiera tradycyjny podział obowiązków, w którym kobiety są odpowiedzialne za dom, podczas gdy mężczyźni są odpowiedzialni za finansowe utrzymanie. Należy jednak podkreślić, że macierzyństwo i opieka nad domem podobnie jak i Życie wewnętrzne muzułmanek, nie jest postrzegane jako mniej ważne lub mniej satysfakcjonujące niż kariera zawodowa. Tak naprawdę to opieka nad dziećmi jest jednym z najważniejszych zajęć. Jakże trudno jest znaleźć w dzisiejszych czasach mamy, które potrafią z powodzeniem prowadzić ciepły i przyjazny dom, budzić radość rodziny i wychować ufne i dobre dzieci. Muzułmanki za swój wysiłek i poświęcenie dla spraw rodziny otrzymują należny im szacunek a ponadto muzułmanie uznają za nieuczciwe obciążanie kobiet fizycznymi i psychicznymi wymaganiami jakie niesie za sobą macierzyństwo oraz dodatkowymi obowiązkami związanymi z pracą zawodową. Nadmiar zajęć staje się sprawą wyczerpania tak wielu kobiet oraz rozbicia Życia rodzinnego, a wszystko to w imię zysku ekonomicznego. Muzułmanki często wyrażają sympatię dla kobiet Zachodu, które nierzadko cierpią z powodu wykorzystywania seksualnego oraz złego traktowania w domu i w miejscu pracy, wciąż będąc niedocenianymi w ich tradycyjnych rolach. W zachodnich społeczeństwach kobiety, które chcą być szanowane muszą bardzo często ubierać się i zachowywać tak jak mężczyźni, oczekuje się od nich poświęcenia potrzeb ich dzieci na rzecz kariery. W Islamie kobiecość jest doceniana, muzułmanki mogą zdobywać wyższe wykształcenie i pracować poza domem tak długo jak nie przeszkadza to im w opiece nad rodziną i domem. Pieniądze, które zarabia muzułmanka należą tylko do niej i może je przeznaczyć zgodnie z uznaniem, jednak to wciąż na mężczyźnie leży obowiązek utrzymania rodziny.
Mimo, że w kulturze islamu nie ma religijnych podstaw do traktowania płci żeńskiej gorzej niż męskiej, a obecnie kobieta jest uznana oficjalnie za człowieka (być może to sformułowanie śmieszy, ale nie zawsze tak postrzegano kobietę w krajach muzułmańskich), są nawet normy prawne chroniące wdowy i sieroty. Niestety, nie ma równych praw dla kobiet i mężczyzn. W krajach muzułmańskich pozycja kobiety pozostaje od lat bardzo niska, ale bardziej przeszkadza to kobietom Zachodu niż Wschodu i na tym właśnie polega paradoks islamu. Zgodnie z wielowiekową tradycją od dzieciństwa przygotowuje się tam dziewczynki wyłącznie do rodzenia dzieci, zajmowania się domem i służenia mężczyźnie. I o dziwo, wielu kobietom islamu bardzo to odpowiada. Czują się bezpieczne, otoczone opieką, chronione przez prawo, chociaż nierzadko bite przez mężów i traktowane jak odrębny gatunek ludzki. nauczone, że zajmują w społeczeństwie pozycję podporządkowaną mężczyźnie, jako mniej wykształcone, słabsze, bezradne akceptują w znacznej większości swoją społeczną rolę i swój los. Nauczone takiej postawy wobec życia nie podejmują one działania w zakresie walki o zmianę swojej sytuacji. Nieliczne kobiety islamu, które się zbuntowały, albo zginęły, albo opuściły swój kraj..

W Islamie równość kobiet i mężczyzn to tylko i wyłącznie fikcja,chociaż zdarzają się wyjątki,na przykład w Pakistanie premierem została Benazir Bhutto. Nierówny dostęp do praw wyborczych, dóbr kultury, do możliwości podejmowania pracy, niemożność samorealizacji poza domem, brak warunków do bycia sobą, konieczność osłaniania ciała i twarzy - wszystko to sprawia, że kobieta w islamie jest całkowicie podporządkowana mężczyźnie,który podejmuje decyzje za nią i dla jej dobra.Charakterystyczne, że im bardziej jakiś kraj jest zacofany w rozwoju cywilizacyjnym, tym gorzej na co dzień traktuje swoje kobiety.


No więc już widać że w krajach muzułmańskich kobiety nie mają tak dobrze jak my acz kolwiek im to chyba nie przeszkadza. Pisząc ten artykuł zastanawiałam się jakby to było być taką kobietą  i szczerze powiedziawszy było by mi bardzo trudno się do tego przyzwyczaić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kryminalnie .....

Dwudziestotrzyletnia Elaine Dawson otrzymuje od koleżanki Rosanny zaproszenie na ślub. Kupuje bilet lotniczy do Gibraltaru, jednak w dzień...