Szukaj na tym blogu

piątek, 23 stycznia 2015

Poznajemy Chiny

Cześć!!
Oglądając programy podróżnicze pomyślałam że,i na blogu dodam nowe  posty dotyczące kraje które z chęcią bym zwiedziła więc padło dzisiaj na Chiny!!


 Chiny to kraj o niesamowicie bogatej kulturze i barwnej historii, który w naszych czasach urósł do rozmiaru gospodarczej potęgi. W ostatnim roku ponad sto pięćdziesiąt tysięcy turystów z Chin odwiedziło Wielką Brytanię, a siedemdziesiąt osiem tysięcy chińskich uczniów oraz studentów było zarejestrowane na brytyjskich uniwersytetach i w szkołach. Przedstawiamy dziś dziesięć ciekawostek na temat Chin.
1.    Papier wynaleziono w Chinach w 105 r. n.e.
2.    Kiedy chińskiemu dziecku wypada ząb, nie zostawia się go pod poduszką dla zębowej wróżki. Zamiast tego, jeśli jest to górny ząb, zakopuje się go w ziemi, a jeśli dolny, rzuca się go na dach domu.
3.    Lody wynaleziono w Chinach około 2000 r. p.n.e. kiedy Chińczycy przechowywali w śniegu mieszankę lodów i ryżu.
4.    Techniki czytania linii papilarnych były znane w Chinach już w 700 r. n.e.
5.    Sieć restauracji Yum! Brands donosi, że niemal codziennie otwiera się w Chinach nową restaurację KFC i już teraz są ich tam prawie trzy tysiące.
6.    Prawie jedna trzecia dorosłych Chińczyków mieszka z rodzicami. W chińskim obszarze kulturowym młodzi ludzie zazwyczaj mieszkają w domu rodzinnym dopóki sami nie wezmą ślubu.
7.    Zakładanie firmy w Chinach trwa 38 dni i wiąże się z wydatkiem równym 130% średniej pensji. Podatki pochłaniają aż 64% zysków.
8.    Chiny wykorzystują 53% cementu produkowanego na ziemi, 48% rud żelaza, 47% węgla i większość produkowanych na świecie towarów.
9.    Ogromna pustynia Gobi znajdująca się w Chinach jest wielkości Peru. Co roku poszerza się ona o tysiąc czterysta mil kwadratowych ze względu na wyczerpanie zasobów wody, nadmierne zalesianie i wypas zwierząt.
10.    Już teraz w Chinach jest więcej chrześcijan niż we Włoszech. Szacuje się, że są tam pięćdziesiąt cztery miliony chrześcijan, w tym około czterdzieści milionów protestantów i czternaście milionów katolików. Włochy mają tylko sześćdziesiąt milionów mieszkańców, z czego na dzień dzisiejszy 79% deklaruje się jako chrześcijanie.

Osobie, która wkrótce będzie miała dziecko, daję się w prezencie podobne do liczi owoce longan (tu: guiyuan) oraz nasiona lotosu (lianzi). Krzyżówka nazw tych dwóch owoców brzmi identycznie jak "wspaniały i drogocenny syn". To znaczy, że życzy komuś , aby dziecko było płci męskiej. Chińczyk nigdy nie podaruje nikomu … zegara , bo "songzhong" może oznacza "oddać cześć zmarłemu" ani parasolki - San oznacza "rozstać się" Cyfra cztery kojarzona jest z umieraniem i śmiercią, osiem oznacza bogactwo. Feng Shui – sztuka właściwego urządzania domu Chcąc wywrzeć wrażenie na Chińczykach, wręczając dowolny papier (dotyczy to także wizytówki), należy użyć obu rąk. Gest ten oznacza szacunek. Chiński szczerość nie oznacza tego co u nas … a mówienie tego co odbiorca chciałby usłyszeć Chińczycy uśmiechają się nawet gdy mają problemy i są zmartwieni „Drobne prezenty” i koneksyjne załatwiania spraw to nie łapówkarstwo a codzienności normalna rzecz w Chinach. Także negocjacje handlowe zmieniają swoje obliczy, gdy zaprosisz swojego rozmówce na dobrą kolację, przy butelce dobrego alkoholu. Internet chiński jest ocenzurowany , na niektóre strony nie wejdziesz. W Chinach żyje najwięcej ludności na świecie Język chiński jest najbardziej rozpowszechnionym 93 miliony osób … nosi jedno nazwisko Wang , to się nazywa wielka rodzina. To w Chinach a nie w Europie wynaleziono druk - W 593 r. n.e. w Państwie Środka powstała pierwsza czcionka drukarska, a w 700 r. w Pekinie dostępna była drukowana gazeta. Niepodważalny i największy wkład mają też Chińczycy w medycynę – badanie pulsu, szczepienia ochronne , akupresura, akupunktura, moksa .Istnieją specjalne szpitale wykorzystujące tylko zdobycze tradycyjnej medycyny chińskiej. Proces przyjęcia na badania jest taki sam jak w przypadku szpitali medycyny “zachodniej”.
W wielu miejscach w metropoliach spotkać można starszych ludzi, którzy spotykają się, aby wspólnie rozegrać partyjkę ulubionej gry (np. Majhong – gra podobna do domino), niektórzy wczesnym rankiem zmierzają do parków, aby tam ćwiczyć ruchy tradycyjnych sztuk walki, inni aby utrzymać formę robią masaże różnych części ciała. Wiele starszych osób spotyka się w grupach, aby przy tradycyjnej muzyce odtwarzać starodawne choreografie.
Woda z kranu nie nadaje się do picia.
W metrze w Pekinie znajdziemy automaty zbierające butelki plastikowe, które po “połknięciu” włożonej przez nas butelki doładowują nam kartę na przejazdy metrem.
Idąc do metra przygotujmy się na prawo dżungli – po otwarciu drzwi rozpoczyna się wyścig kto pierwszy zajmie miejsce siedzące.
Nie istnieje oficjalne segregowanie śmieci przez mieszkańców. Zajmują się tym zazwyczaj ludzie przyjeżdżający ze wsi, którzy zarabiają w ten sposób na życie (zbierając głównie papier i plastikowe butelki).
Na ulicach często można spotkać straganiki ze smażonymi przekąskami. Znajdziemy tam między innymi smażone: rozgwiazdy, tarantule, skórki z węża (jak i całe węże), krewetki, baranie penisy, bambusowe robale, różnego rodzaju larwy, skorpiony, szaszłyki ze stronogi itp.

Wiele młodych osób jest zbyt zajętych, aby poszukiwać partnera. Z pomocą spieszą rodzice, którzy w dni świąteczne spotykają się w parkach i dzierżąc w dłoniach CV oraz portfolio ze zdjęciami swoich dzieci próbują zorganizować im spotkania z możliwym przyszłym małżonkiem. Nie wszyscy potomkowie są świadomi, że ich rodzice w tajemnicy uczestniczą w podobnych zgromadzeniach.
Według tradycji dzień ślubu wyznaczany jest na podstawie tradycyjnego kalendarza księżycowego.
Ślubów nie zawiera się w kościele czy urzędzie. Organizowane są w dużych hotelach lub w domu.
W domu już przed ślubem powywieszane są zdjęcia ślubne (sic!). Są robione w studiu fotograficznym jeszcze zanim młodzi się pobiorą, czasem nawet kilka miesięcy wcześniej.
Śluby chińskie bogate są w rytuały i symbolikę. Przykładowo pan młody aby zdobyć wybrankę musi pokonać szereg przeszkód, jak np. napadająca go banda krewnych panny młodej żądająca cukierków, otworzyć zamknięte drzwi domu panny młodej poprzez wsadzenie w szparę w drzwaich czerwonej kartki z pieniędzmi – im więcej drzwi w domu, tym więcej pieniędzy musi zostawić. Panna młoda oczekuje go siedząc na łóżku, trzymając w dłoni dwa jabłka z napisem “szczęście”. Pan młody nakłada jej buty i w ramionach przenosi do samochodu, który zawiezie ich do przyszłego domu. Nawet jeżeli domostwo znajduje się tuz za rogiem, kolumna samochodów musi przejechać minimum 40 kilometrów autostradami. Przyjeżdżając na miejsce witani są konfetti, żartami i sztucznymi ogniami. Panna młoda w trakcie wesela ubiera suknię w tradycyjnym, czerwonym kolorze. W takim stroju bierze udział w najbardziej oficjalnej części ceremonii, czyli odczytaniu certyfikatu wydanego przez gminę. Następnie kłaniają się, a goście wykładają pieniądze na przygotowany talerz. Ten rytuał powtarzany jest wielokrotnie. Zmęczeni ukłonami udają się do sypialni podliczyć pieniądze. W tym czasie goście świętują zajadając się ogromną ilością jedzenia. Akompaniuje im zarówno muzyka tradycyjna jak i piosenkarka nowoczesna.
Najbardziej popularnym prezentem ślubnym są pieniądze.
Istnieją specjalne sklepy z tradycyjnymi ubraniami pośmiertnymi oraz specjalnymi fałszywymi pieniędzmi, które zostają spalone podczas pogrzebu, aby zapewnić zmarłemu dobrobyt podczas podróży w zaświaty. Znajdziemy szeroki wybór urn z tradycyjnego pachnącego drewna. W wielkich metropoliach (jak Pekin) kremacja jest obowiązkowa z powodu małej ilości miejsca.
W czasie wolnym można się wybrać na karaoke do wielkich centrów. Podzielone są one na pokoje, gdzie zasiada się z przyjaciółmi aby zjeść, wypić i wspólnie pośpiewać przed monitorem.
Bardzo popularnym hobby wśród Chińczyków jest zbieranie znaczków pocztowych.
Chińczycy starają się zawsze uśmiechać – nawet, gdy mają problemy.
Wręczając Chińczykowi papierowe przedmioty (np. wizytówki) nalezy użyć obu rąk. Jest to oznaką szacunku.
W tradycyjnej rodzinie po porodzie młodą mamą zajmuje sie teściowa.
Rodzicom oczekującym dziecka w prezencie wręcza się owoce longan i nasiona lotosu. Ich nazwy
po chińsku po połączeniu brzmią jak “wspaniały i drogocenny syn”. Taki podarunek oznacza życzenie męskiego potomka.
Od Chińczyka usłyszymy nie prawdę, ale to, co chcemy usłyszeć. Jest to zachowanie bardzo pożądane.
Negocjacje biznesowe potoczą się w zdecydowanie lepszym kierunku, jesli partnera biznesowego zaprosimy na dobry obiad/kolację okrapiana alkoholem. Na takich imprezach rozmawia się raczej na stopie prywatnej i buduje zaufanie. Jeśli omawia się sprawy biznesowe, to raczej szybko, pod sam koniec spotkania.
Kolor czerwony jest kolorem przynoszącym szczęście (stąd suknia ślubna jest koloru czerwonego, podobnie koperty z pieniędzmi wręczane w prezencie.
Chińczycy bardzo zwracają uwagę na to co jedzą. Często też wychodzą w dużych grupach przyjaciół do restauracji, aby tam wspólnie celebrować posiłki.


Bardzo mi się podoba ten kraj i chciałabym go zwiedzić,zachwyca mnie ich kultura i te piękne krajobrazy cudowny kraj!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kryminalnie .....

Dwudziestotrzyletnia Elaine Dawson otrzymuje od koleżanki Rosanny zaproszenie na ślub. Kupuje bilet lotniczy do Gibraltaru, jednak w dzień...