Szukaj na tym blogu

środa, 13 sierpnia 2014

Okrągły jubileusz Bolka i Lolka

Dzisiaj przeniosę was w świat bajki o Bolku i Lolku.
Aż nie można uwierzyć że,ta wspaniała bajka ma już 50 lat !!


Mają 50-tke na karku, a na twarzy zero zmarszczek. Bolek i Lolek są wiecznie młodzi i modni. Władysław Nehrebecki pierwszy raz na papierze ożywił ich ponad pół wieku temu, inspiracją byli dla niego jego dwaj synowie. Przygody urwisów zdobyły olbrzymią popularność, można je było oglądać w 80 krajach, nawet dziś Bolka i Lolka zna każdy przedszkolak.
Mimo, że stuknęła im pięćdziesiątka, wielbicieli mają w każdym wieku. Bolek i Lolek właśnie obchodzą swój okrągły jubileusz. To, że postacie z bajki wciąż są uwielbiane, świadczy frekwencja podczas ich urodzin, jakie w czwartek 7 listopada zorganizowano w Bielsku-Białej. Lolek pięćdziesiąt lat temu wyglądał tak. Dziś przybyło mu trochę siwych włosów i dystansu do bajkowej postaci. Roman Nehrebecki przyznaje, że o całkowitym kształcie Bolka i Lolka decydował jego ojciec. -Jak miałem 6 lat to byłem do tego Lolka podobny, ale przecież to wyobraźnia ojca stworzyła właśnie te postacie i charaktery zarysowała i bardziej je wyostrzyła, aniżeli w rzeczywistości, aczkolwiek byliśmy osobami z bratem razem, o przeciwstawnych, kontrastowych charakterach - mówi Roman Nehrebecki, pierwowzór Lolka. Inaczej niż w życiu, ich przygody zawsze kończą się szczęśliwie. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że to bajki raczej grzeczne. 

Bolek i Lolek to legenda. Popularność, jaką rysunkowi chłopcy osiągnęli na całym świecie, zawdzięczają nie tylko przygodom, ale i wartościom, jakim są wierni w każdym odcinku. Edukacyjny wymiar bajki okazał się równie atrakcyjny, co jej barwna i dynamiczna oprawa graficzna.Bolka i Lolka nie da się nie lubić. Sympatię wzbudza już sam ich wygląd. Lolek  jest pulchnym blondynem ze zmierzwioną czupryną i w za dużych spodniach, Bolek – starszy i większy, jest dryblasem o ciemnych włosach. Chociaż jeden z nich jest trochę niezdarny, a drugi lubi przewodzić, obaj są ciągle uśmiechnięci i gotowi odkrywać świat.
Głównym motywem, na którym oparto fabułę jest wielka przyjaźń między braćmi. Na czym polega to braterstwo? Mimo wielu różnic między chłopcami , wynikających zarówno z wieku, jak i z charakteru, ostatecznie zawsze potrafią się pogodzić.  Jako najlepsi przyjaciele są dla siebie wsparciem, żaden z nich nie zostawia drugiego w potrzebie, wiedząc, że tylko razem stanowią zgrany duet. Mając na uwadze brak dialogów w większości odcinków, można się nawet pokusić o stwierdzenie, że Bolek i Lolek rozumieją się bez słów.  
Przyjaźń dwóch braci nie jest idealna, ale to zapewne czyni bajkę bliższą dzieciom. Bolek i Lolek potrafią się pokłócić, a nawet pobić; często mają odmienne zdania i pomysły, tak jak w przypadku większości rodzeństw w tym wieku.  Jednocześnie imponują tym, że potrafią szybko chować urazę i jednoczyć siły w obliczu przeszkody stojącej im na drodze.
Przesłań w „Bolku i Lolku” jest prawie tyle, ile odcinków. Każda przygoda wynika z ogromnej pomysłowości  bohaterów, dostarczając im nie tylko świetnej zabawy, ale i nowych doświadczeń.  Bajka to ogromna pochwała dziecięcej ciekawości świata, która  może stać się inspiracją do działania dla wielu młodych widzów, szczególnie dzisiaj. Przebywanie na świeżym powietrzu, pożyteczne spędzanie wolnego czasu i kreatywna zabawa to zachęta  do aktywnego wypoczynku, który może przynieść o wiele więcej radości niż np. gra komputerowa. Bo choć Bolek i Lolek nie są superbohaterami o nadprzyrodzonej mocy, potrafią imponować. Uczciwością, dobrem, kreatywnością, troską o innych. Nie korzystają z łatwych rozwiązań. Jeśli chcą przedostać się w dowolne miejsce na świecie, zamiast teleportować się,  korzystają z dostępnych środków transportu. Gdy napotykają przeszkodę, sami rozwiązują problem nie uciekając się do przemocy. A gdy się nudzą, jedynym narzędziem, jakie mogą wykorzystać jest ich wyobraźnia.
Ciekawa treść to nie jedyna rzecz, która wyróżnia bajkę o Bolku i Lolku spośród innych kreskówek. Niecodzienna jest sama oprawa graficzno-dźwiękowa. Na tle dzisiejszych produkcji, bajka wyróżnia się ręcznie przygotowaną animacją, która kosztowała mnóstwo żmudnej pracy i zaangażowania wielu osób. W zamian otrzymaliśmy wiarygodny i ciepły efekt. Charakterystyczny jest również motyw dźwiękowy, zupełnie inny od komputerowego. Muzyczne tło towarzyszy bohaterom przez cały czas, dodatkowo ilustrując to, co dzieje się na ekranie. To ogromnie pobudza wyobraźnię i czyni bajkę bardziej dynamiczną.  Ciekawostką jest również brak dialogów w większości powstałych odcinków, który w dzisiejszych czasach może dziwić. Jednak właśnie to sprawia, że bajka staje się bardziej  zrozumiała, także dla najmłodszych widzów.
Sukces Bolka i Lolka być może tkwi w umiejętnym zakamuflowaniu edukacyjnej roli kreskówki. Dzięki fantastycznej fabule, która wciąga każdego, atrakcyjne wydają się wartościowe zachowania. Imponuje Bolek - starszy, pomocny brat, wyciągający często młodszego z tarapatów i zarażający brata nowymi pomysłami. Imponuje i Lolek, który choć młodszy, bywa odważny i ciekawy świata. Chłopcom daleko do perfekcji, zdarza im się popełniać błędy, postępować nieroztropnie i nawinie, ale to czyni ich podobnymi również do dzisiejszych kilkulatków.  Ta uniwersalność bohaterów sprawia, że nasze dzieci kochają ich tak, jak my kiedyś.


Bajka mojego dzieciństwa zawsze pamiętam z zapartym tchem oglądałam tych łobuzów:)
Ze wszystkich bajek z tamtych czasów ta właśnie ujęła moje serce jako dziecko.
Dziś mając te 26 lat namawiam mojego najmłodszego brata do polubienia tej bajki,do przeniesienia się razem z Bolkiem i Lolkiem w krainę przygód które będą na pewno niezapomniane bo, kto może zapomnieć  o dwóch fantastycznych chłopakach jakimi są Bolek i Lolek.
Najlepsza bajka z moich najmłodszych i dziecinnych lat.
Och jak czasem chciałabym wrócić do beztroskich dni dzieciństwa.
Czas leci nieubłaganie ale Bolek i Lolek są wiecznie młodzi.

Uczą,bawią i zaskakują dzieci na całym świecie !!

Warto czasami wrócić myślami do dni dzieciństwa gdy, już jest się dorosłym człowiekiem.
Pamiętajmy jedno wspomnienia z beztroskiego dzieciństwa to najlepsze wspomnienia jakie człowiek posiada.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kryminalnie .....

Dwudziestotrzyletnia Elaine Dawson otrzymuje od koleżanki Rosanny zaproszenie na ślub. Kupuje bilet lotniczy do Gibraltaru, jednak w dzień...