Szukaj na tym blogu

niedziela, 31 sierpnia 2014

Powrót z wakacji

Cześć dzisiaj jest ostatni dzień wakacji!!
Czas wracać do obowiązków związanych z normalnym życiem.
Ostatnio przez dwa tygodnie moje wpisy na blogu były robione na szybkiego dlatego że,byłam w Niemczech u cioci w Haide.
Wspaniałe miasto które,ma cudowne widoki i pomniki za chwilę kilka zdjęć wam pokaże.


Cudowne widoki i cudowne miejsca
Jeszcze trochę o miejscowości koło Haide.

Büsum- jest rybacka i turystyczna miejscowość w powiecie Dithmarschen , w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn , Niemcy . Znajduje się na Morzu Północnym wybrzeżu, około. 18 km na południowy zachód od Heide.

Pierwsza udokumentowana wzmianka o Büsum (jako wyspa) pochodzi z roku 1140 nazwę wyspy na dokumentach średniowiecznych zmienił kilka razy z oryginalnego Bivsne (1140) do Busin (1208), Busen (1281), i Buzen (1447). Büsum za średniowieczny historia została udokumentowana przez kronikach Neocorus (Johannes), Adolf Köster pastor i nauczyciel w Büsum w 16 wieku.

W czasie średniowiecza, Büsum była wyspa z trzech wiosek, Süderdorp, Middeldorp i Norddorp. Katastrofalne powodzie w 1362 ( Grote Mandrenke ), 1436 i 1570 ( Flood Wszystkich Świętych ) utonął większość wyspy i zniszczył dwie osady Süderdorp i Middeldorp. Były Norddorp z kościoła św Clemens obecnie tworzy starego rdzenia miasta Büsum.

W 1585 wyspa została połączona z lądem poprzez budowę tamy . Kolejne lokaty w osadzie nad morzem stworzył nową ziemię, która została dodatkowo zabezpieczona przez wały . Powodzie sztormowe nadal zbierać swoje żniwo, jak udokumentowano w kościele św Klemensa z brukowca upamiętniająca powódź Burchardi powodzi z 1634, w którym zginęło 168 osób i zniszczył 102 domów w Büsum. Podczas wyniszczającej świąteczne powodzi z 1717 roku wieś ​​Werven pobliżu Büsum opadł całkowicie. Ostatnia wielka powódź w lutym 1825 roku stało się od tego czasu, ulepszone wały były w stanie chronić miasto od pływów burzowych.
Wyspa Büsum był pierwotnie zobowiązany do biskupstwa w Hamburgu i Bremie przed Dithmarschen się republiką danego skonfederowane chłopa. Od 1559 aż do 1867 roku Büsum (i Dithmarschen) były duńskie terytorium, a następnie stała się częścią Prus . Po II wojnie światowej , Büsum był częścią strefy brytyjskiej , aż 1955.
W czasie średniowiecza, Büsum był często odwiedzany przez handlowców z Hanzy . Hansa był głównym sojusznikiem Dithmarschen , ale republiką chłopów nigdy nie stał się częścią samego Hanzeatyckiej Ligi. Mieszkańcy wyspy stosunkowo słabej Büsum często uciekają się do piractwa , aby poprawić swoje życie, w wyniku powtarzających się konfliktów. W 1420, Rackler Kersten i jego ludzie od Büsum popłynął do portu w Hamburgu do podszybia i loot Hanseatic statków handlowych. W odwecie, Hamburgery splądrowali i spalili kościół na wyspie w Middeldorp. Nowy kościół został zbudowany w Norddorp i umeblowane z kilku przedmiotów zrabowanych z wyspy Pellworm przez piratów Cord Widderich .
W czasie II wojny światowej , stocznia i port w Büsum zostały wykorzystane przez Kriegsmarine , co docelowy dla nalotu . Büsum został zbombardowany w dniu 4 maja 1945 roku dzień wojska niemieckie poddał w północnych Niemczech, a więc ostatni dzień wojny w regionie. Dziewięć osób zginęło, 19 zostało rannych, a pięć domy zostały całkowicie zniszczone.
Neocorus poinformował, że głównym źródłem utrzymania dla mieszkańców Büsum w jego czasach były połowów i hodowli . Büsum jako miasto Fisher znana jest przede wszystkim jego specjalności Büsumer Krabben (krewetek na Morzu Północnym, Crangon crangon ), które są przetwarzane i konserwy na sprzedaż. Pierwsze wzmianki o Shrimping w Büsum daty od 1624 roku w tym czasie, połów krewetek była głównie wykonywana przez kobiety z siatkami w pływowych wąwozów w Wattowe . Pod koniec 19 wieku, wędkowanie na pełnym morzu stały się popularne i dodaje potrzebę żeglarstwo łodzie rybackie. Przed II wojną światową , flota rybacka liczy 132 Busum za statki. Od tego czasu liczba statków rybackich stale zmniejsza się. W 1998 roku, flota rybacka BĂĽsum składał z 35 kutrów rybackich, z portu obsługującego 20 dodatkowych statków rybackich, głównie z Holandii.
Büsum miał aktywną stocznię , która rozpoczęła jako usługa naprawy łodzi rybackiej w 1902 roku i został rozszerzony do budowy coraz większych statków w ciągu dziesięcioleci.  W czasie II wojny światowej , stocznia w Büsum produkowane części podwodnych.  To w końcu zamknięte 1986, wydanego nieopłacalna przez zagranicznych konkurencji.Od 1818 Büsum został wykorzystany jako uzdrowisko odwiedziło o uzdrowienie skutki morskiej i bagien w Wattowe . Że uzyskał status oficjalnego Nordseebad (Morze Północne), spa w 1837 roku Aby pomieścić gości spa, Büsum był podłączony do sieci kolejowej przez Heide-Büsum kolejowej w 1883 roku.
Podczas reżimu nazistowskiego , Büsum był miejscem Kraft durch Freude ("Siła przez radość"), program turystów rekreacyjnych zorganizowanych przez NSDAP . 
W 1949 roku, został oficjalnie nazwany Büsum Nordseeheilbad (Morze Północne spa). Obecnie Büsum jest popularnym miejscem wypoczynku dla rodzin i wycieczek z Hamburga . w 2002 roku, Büsum zakwaterowane 658.723 noclegów przez 83295 osób. Prawie wszystkie (99,5%) wśród turystów BĂĽsum są Niemcy.
Jedną z atrakcji miasta Husum jest latarnia morska . Zbudowany w 1912/13 z 55 ton żeliwnych płyt, był pierwotnie pomalowany na czarno, aż otrzymał swój charakterystyczny czerwony i biały płaszcz w 1952 roku jest on obsługiwany jest automatycznie od 1976 roku i jest zarządzany przez Urząd Woda i wysyłka Tönning . Od port z Büsum, turyści mogą wziąć wycieczki do morza, albo dla przyjemności lub rybołówstwa, jak charakter wycieczek wzdłuż Morza Parki narodowe Fryzyjskich , lub na wyspę Helgoland .Tradycyjny język używany w Büsum jest Dithmarscher Platt, wariant najniższej niemieckim . Stary dialekt jest nadal w użyciu, szczególnie wśród rybaków i starszego pokolenia długoletnich mieszkańców. Powszechnie używane zwroty to: "Moin, Moin!" ("Witaj!") I "Kiek wedder mol w!" ("Zatrzymaj się jeszcze raz!")
Dithmarscher Platt był także język używany przez poetę Klaus Groth w wierszu Ol Büsum (Stary Büsum) opublikowanym w 1853 roku w książce Quickborn.  Ciemny i melancholijny wiersz opisuje powódź, że twierdził stary wyspę i jak czasem na niski fala dachy starej osady mogą być nadal widoczne i dzwony z wieży zatopionego kościoła słychać.
Büsum pierwotnie była częścią katolickiego biskupstwa w Hamburgu i Bremie , ale zwrócił się do protestantyzmu podczas reformacji w Dithmarschen w średniowieczu .

Büsum za późno gotycki św Clemens kościół, nazwany przez papieża Klemensa I, jako patrona rybaków, został wybudowany w latach 1434 i 1442 jako relikt przeszłości BĂĽsum jako gniazdo piratów, w kościele św Clemens domów w chrzcielnicy i innych elementów nalot z wyspy Pellworm przez piratów Cord Widderich i prezentowane jako poświęcenia dar dla Kościoła w Büsum. Rzeźbiony portret Marcina Lutra z 1564 oznacza przejście z katolicyzmu na protestantyzm w późnym średniowieczu . Ołtarz i ambona pochodzą z początku 18 wieku. Słabe strony statyczne doprowadziły do ​​częściowej utraty pułapu gotyckim w 1782, który został zastąpiony przez drewniany strop.
Aż do 19 wieku, Dithmarschen był prawie wyłącznie luterańskie , ale od tego czasu katolicka mniejszość zyskał. Od 1982 biskupstwa w Hamburgu jest reprezentowana w Büsum dzięki nowo wybudowanej ul Andreas Kościół. 
Cudowne wakacje niezapomniane wspomnienia !!!
Pierwszy raz byłam w miejscowości gdzie mieszka od kilku lat moja rodzina ze  strony taty.
Nieoczekiwany wyjazd przyniósł mi wiele niezapomnianych wrażeń i dużo emocji.
Uwielbiam poznawać nieznane mi miejsca. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kryminalnie .....

Dwudziestotrzyletnia Elaine Dawson otrzymuje od koleżanki Rosanny zaproszenie na ślub. Kupuje bilet lotniczy do Gibraltaru, jednak w dzień...