Szukaj na tym blogu

piątek, 3 lipca 2015

Obsejsia

Lolita - najgłośniejsza powieść Nabokova, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, jest opisem seksualnej obsesji czterdziestoletniego mężczyzny na punkcie dwunastoletniej dziewczynki Dolores. Powieść przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, wydawano ją w atmosferze kontrowersji i protestów, a autora pomawiano o pornografię i pedofilię. Obecnie uznawana jest za jedno z arcydzieł literatury światowej. Sfilmował ją w 1962 roku Stanley Kubrick i ponownie w 1997 Adrian Lyne.


Po raz pierwszy sięgnęłam po książkę tego autora i powiem szczerze szybko poszło:)

Piękna... zachwycająca.
" Serce miałem jakby naraz wszędzie "
" ... a usta czerwone jak świeżo polizany cukierek, z piękną pulchną dolną wargą "

,,Lolitę" zaczęłam czytać na przymus,nie chciało mi się iść do biblioteki a że,była to ostatnia książka jaka mi została więc,szkoda mi było ją zostawić.
Zaczęłam czytać i.......
Literacki obraz seksualnego zboczenia, erotycznej fascynacji dzieckiem. Obraz jednostronny ale krytyczny, godny uwagi a nie oburzenia. Pokazany subtelnie, od strony duchowej bardziej niż cielesnej (niewiele "momentów"). Obraz odważny, który bardziej odstrasza niż gloryfikuje!
Główną postacią w tej książce jest niejaki Humbert. Wszystko o czym czytamy to wydarzenia widziane jego oczami.
Książka podzielona jest na dwie części. W części pierwszej poznajemy Humberta poszukującego młodocianych istot (w których nieustannie się dłużył), następnie mamy opis poznania Dolores Haze (tytułowej Lolity) i jej matki. Druga część opisuje długą podróż jaką Humbert odbył z Dolores oraz obfituje w wydarzenia, których szczegółów nie chcę tutaj zdradzać.
No właśnie z początku czułam się jak w jakimś innym świecie zupełnie dla mnie nie znanym.
Miałam wrażenie że,się gubię w tych słowach.
Nie mam nic do autora ale szczerze powiedziawszy dla mnie za dużo wszystkiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kryminalnie .....

Dwudziestotrzyletnia Elaine Dawson otrzymuje od koleżanki Rosanny zaproszenie na ślub. Kupuje bilet lotniczy do Gibraltaru, jednak w dzień...