Szukaj na tym blogu

niedziela, 27 lipca 2014

Szanghaj , Jego zwyczaje i tradycje!!

Nowa powieść obyczajowa autorki „Kwiatu Śniegu i sekretnego wachlarza”, „Miłości Peonii” oraz „Na Złotej Górze”. Egzotyczna saga rodzinna, rozgrywająca się przez dwadzieścia lat (1937-57) w Szanghaju i Los Angeles. Historia dwóch chińskich sióstr, modelek, które wychodzą za dwóch braci, chińskich emigrantów z USA, i wyjeżdżają do Ameryki, uciekając przed koszmarem wojny chińsko-japońskiej. Podczas trwającej wiele miesięcy podróży do mężów do Ameryki, płoche dziewczęta stają się dorosłymi kobietami z bagażem przykrych doświadczeń. Do Los Angeles docierają ze swą największą tajemnicą związaną z córeczką jednej z nich. Siostry nie wiedzą, że także w ich nowej rodzinie każdy ma coś do ukrycia i nikt nie jest tym, za kogo się podaje...Pełna zwrotów i tajemnic akcja, wtopiona w wyjątkową panoramę dwóch kultur, Wschodu i Zachodu, opisanych z malowniczymi szczegółami.

Książka opowiadająca o życiu dwóch sióstr które,muszą wyjść za mąż z przymusu.Bardzo dobra, wielowarstwowa powieść. Książka opisuje głęboką więź siostrzaną, analizuje z perspektywy antropologicznej mentalność i kulturę chińską, opisuje przedwojenny Szanghaj i jego klasowość, brutalność wojny, problem imigracji i dyskryminacji oraz stanowi portret psychologiczny osób doświadczonych tragicznie.Obie kobiety są pięknymi modelkami,o poglądach raczej bliższym zachodnim niż tradycyjnym, wyznawanym przez ich rodziców.Pozują do  kalendarzy Z.G,mieszkają z matką i Babą (ojcem).
Pewnego dnia niespodziewanie ojciec oznajmia córką że,wyjdą za mąż za dwóch chłopców - Sama i Verna. Tym samym zmienia się los sióstr już na zawsze. Już żadna z sióstr nie będzie sobie tak bliska jak dotychczas.
Chiny opanowują Japończycy, którzy zrzucają kolejne bomby, w wyniku tego ginie matka dziewcząt a ojciec uciekł od rodziny i nie wiemy,co się z nim stało. Dziewczęta płyną do Ameryki, do swoich mężów. Tam przez wiele miesięcy koczują na Angel Island, w trakcie tego May - młodsza z sióstr urodzi dziecko, ale to Pearl będzie ją wychowywać. Dziewczęta czeka trudny los, będą biedne i skromnie ubrane. . May mniej to przeżywa. Pracuje jako statystka w filmach, gra role, jest niemal gwiazdą, razem z Joy.
Życie obu sióstr nie jest usłane różami.Obie muszą stoczyć walkę z okrutnym losem który,ich nie oszczędza.Postać Sama najbardziej mi się podobała kochał swoją żonę Pearle i ,,swoją"córeczkę.Bardzo chciał mieć chłopca, był bardzo szczęśliwy, gdy żona była w ciąży z chłopcem, ale niestety straciła dziecko :(. Oboje ciężko pracują tak, by zapewnić córeczce wykształcenie. Dodatkowo muszą ciągle znosić upokorzenie ze strony innych ludzi, nawet mała Joy, tylko dlatego,że są Chińczykami :( Przykra opowieść,ale warto przeczytać.

Mnie zawsze urzekały historię o Chinach,dlatego gdy zobaczyłam tę książkę na półce w bibliotece od razu bez wahania ją wypożyczyłam i nie żałuje.
Dzięki takim historią jak ta można się dużo dowiedzieć o życiu innych ludzi z innych zakątków świata.
Książka jest bardzo ciekawa mnie wciągnęła bez reszty.

2 komentarze:

  1. Lubię tę autorkę :)))) A książkę mam na swojej półce :) Nie wiem czy czytałaś- Kwiat śniegu i sekretny wachlarz- cudowna :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. oczywiście że,czytałam choć jeszcze raz bym z chęcią przeczytała

      Usuń

Rodzeństwo rozdzielone przez śmierć.

Josie, Meredith i Daniel to trójka rodzeństwa, w której prym wiedzie Daniel - najstarszy, najmądrzejszy. Idealny brat i syn, rodzinna ...