Szukaj na tym blogu

sobota, 12 października 2013

Wielki szok-pustka po wielkiej pisarce

Przerywam opowiadanie o wczasach gdyż się czegoś szokującego dowiedziałam,moja jedna z ulubionych pisarek pani Joanna Chmielewska nie żyje zmarła w szpitalu!!O śmierci pisarki poinformowało Wydawnictwo Klin, w którym ukazały się jej ostatnie książki.
Joanna Chmielewska to pseudonim literacki Ireny Kuhn. Autorka "Lesia" urodziła się 2 kwietnia 1932 roku w Warszawie. W 1954 roku ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, pracowała jako architekt m.in. w Biurze Projektów Energetycznych, przy budowie warszawskiego Domu Chłopa, Biurze Projektów Stolica. Od 1970 roku zajmowała się wyłącznie twórczością literacką.
Zadebiutowała powieścią "Klin" w roku 1964, przełomem w jej twórczości stała się jednak opublikowany w 1973 roku "Lesio". W opowieści o wiecznie spóźnionym nieudaczniku biurowym o duszy artysty czytelnicy odnaleźli pierwszy literacki obraz PRL-owskiego życia biurowego. Lesio zawalał każdą sprawę, której się dotknął, ale był przy tym tak zabawny i ludzki, że kolejne wydania powieści wykupywane były spod lady. Czytelnicy czekali na kolejne powieści m.in. "Studnie przodków", "Upiorny legat", "Romans wszechczasów".

Rosjanie, którzy bardzo sobie cenią twórczość Chmielewskiej, określają jej książki mianem "kryminały ironiczne". - To trafne określenie - przyznała Chmielewska podczas spotkania z warszawskimi czytelnikami. W powieściach Chmielewskiej intryga kryminalna, choć ważna, była zaledwie pretekstem do prezentowania tak cenionego przez czytelników poczucia humoru autorki.
Określiłabym swoje powieści jako sensacje humorystyczne. Bardziej czy mniej kryminalne, ale humorystyczne. Nie tylko w samej warstwie językowej. Humorystyczność otaczającego świata przenika do mojej prozy. To nie jest satyra, tylko prezentacja kretyństwa dziejącego się wokół nas - mówiła Chmielewska w jednym z wywiadów.


kilka książek pani Chmielewskiej

2/3 sukcesu
Autobiografia. Druga młodość
Autobiografia. Dzieciństwo
Autobiografia. Okropności
Autobiografia. Pierwsza młodość
Autobiografia. Stare próchno
Autobiografia. Trzecia młodość
Autobiografia-wieczna młodość aneks do wszystkich pozostałych
Byczki w pomidorach
Lesio
Boczne drogi
Depozyt
I wiele wiele innych cudownych książek pani Chmielewska wydała i polecam przeczytać i wiem jedno pamięć po tej wielkiej pisarce u mnie bedzie zawsze Dziękuje za te książki niech spoczywa w spokoju:(

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kryminalnie .....

Dwudziestotrzyletnia Elaine Dawson otrzymuje od koleżanki Rosanny zaproszenie na ślub. Kupuje bilet lotniczy do Gibraltaru, jednak w dzień...