Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 13 października 2014

Bohaterka książki "To ja, Malala" laureatką Pokojowej Nagrody Nobla

Norweski Komitet Noblowski ogłosił w dniu dzisiejszym laureatów Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2014. Zostali nimi Pakistanka Malala Yousafzai oraz Hindus Kailash Satyarthi. Zostali oni uhonorowani za walkę z ciemiężeniem dzieci i młodych ludzi oraz o prawo wszystkich dzieci do nauki.

Nastolatka z Pakistanu została najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Swoją poruszającą historię opisała w książce To ja, Malala.
Gdy talibowie przejęli kontrolę nad doliną Swat w Pakistanie, jedna dziewczynka odważyła się im sprzeciwić. Malala Yousafzai podjęła walkę o swoje prawo do nauki.

We wtorek dziewiątego października 2012 roku, w wieku piętnastu lat, niemal zapłaciła za to najwyższą cenę. Gdy wracała ze szkoły, postrzelono ją w głowę z bliskiej odległości. Wydawało się, że nie przeżyje. Ale cudem wyzdrowiała i los rzucił ją z dalekiej wioski w północnym Pakistanie do siedziby ONZ w Nowym Jorku. Szesnastoletnia Malala stała się symbolem pokojowego protestu i najmłodszą w historii laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.

Książka „To ja, Malala”, napisana w duecie z brytyjską dziennikarką Christiną Lamb, to niezwykła opowieść o rodzinie dotkniętej piętnem terroryzmu; o walce o prawo dziewcząt do nauki; ojcu, który będąc właścicielem szkoły, zaszczepił w córce zamiłowanie do wiedzy, i odważnych rodzicach, którzy w społeczeństwie, gdzie na pierwszym miejscu stawia się synów, nade wszystko ukochali córkę.

10 października 2014 przewodniczący Komitetu Noblowskiego ogłosił Malalę laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.  W uzasadnieniu napisano: Mimo młodego wieku Malala już walczyła przez kilka lat o prawo dziewcząt do edukacji i na swoim przykładzie pokazała, że dzieci i młodzież także mogą przyczynić się do poprawy swojej sytuacji. Robiła to w bardzo niebezpiecznych okolicznościach. Nastolatka została nazwana "główną orędowniczką prawa dziewcząt do edukacji".

Polskie tłumaczenie książki „To ja, Malala” ukazało się w styczniu 2014 roku nakładem wydawnictwa Prószyński Media.


Laureat Pokojowej Nagrody Nobla otrzymuje medal, dyplom i nagrodę pieniężną. Medal zaprojektował wybitny rzeźbiarz norweski, Gustav Vigeland, którego projekt wygrał konkurs w latach 1901-02. Medal wykonany jest ze złota. Nagrodą pieniężną jest pokaźna suma w wys. 10 mln szwedzkich koron.Młodej laureatce serdecznie gratuluje a książkę koniecznie muszę przeczytać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kryminalnie .....

Dwudziestotrzyletnia Elaine Dawson otrzymuje od koleżanki Rosanny zaproszenie na ślub. Kupuje bilet lotniczy do Gibraltaru, jednak w dzień...